5 nejdůležitějších věcí, které musíte vědět před pořízením fotovoltaiky

Fotovoltaika se v dnešní době stává nejen technologickým průlomem, ale také jedním z největších trendů v energetice. S rostoucí cenou konvenční energie a zvýšenou poptávkou po udržitelných a ekologicky šetrných zdrojích se fotovoltaické systémy staly atraktivní volbou pro domácnosti i podniky.

 

1. Jak správně vybrat fotovoltaiku?

Výběr fotovoltaického systému vyžaduje několik klíčových rozhodnutí. Zde je seznam důležitých faktorů, které byste měli zvážit při výběru fotovoltaického systému:

  1. Stanovení energetických potřeb: Nejprve si musíte určit, kolik elektrické energie chcete vyrobit pomocí solárního systému. To zahrnuje vyhodnocení vaší současné spotřeby elektřiny a předpokládané budoucí spotřeby.

  2. Orientace a sklon střechy: Optimální výkon fotovoltaického systému je dosažen, když jsou solární panely namontovány na střeše s optimální orientací (ideálně směrem na jih na severní polokouli nebo na sever na jižní polokouli) a správným sklonem (obvykle mezi 30-45 stupni).

  3. Dostupná plocha: Změřte nebo vyhodnoťte velikost dostupné plochy na střeše, kterou můžete věnovat instalaci solárních panelů. Tím zjistíte, kolik panelů lze na střechu umístit a jaký výkon můžete očekávat.

  4. Finanční náklady: Zvažte svůj rozpočet a zhodnoťte finanční náklady spojené s nákupem, instalací a údržbou fotovoltaického systému. Uveďte si náklady na solární panely, montáž, inverter, baterie (pokud je plánujete) a další příslušenství.

  5. Kvalita a záruka: Prozkoumejte různé značky a modely solárních panelů a zjistěte si o nich co nejvíce informací. Zkontrolujte certifikace, výkonové ztráty, životnost a záruku. Zvolte renomovaného výrobce, který poskytuje dlouhodobou záruku na své produkty.

2. Kam lze fotovoltaické panely umístit?


Fotovoltaické panely lze umístit na různá místa, která jsou vhodná pro využití solární energie. Zde je několik možností umístění fotovoltaických panelů:

  1. Střecha budovy: Nejběžnějším místem pro instalaci fotovoltaických panelů je střecha domu nebo budovy. Můžete je umístit na šikmou střechu nebo na plochou střechu. Ujistěte se, že střecha je dostatečně pevná a bez stínů, které by mohly ovlivnit výkon panelů.

  2. Pozemek: Pokud nemáte vhodnou střechu, můžete fotovoltaické panely umístit na pozemek kolem budovy. To vyžaduje dostatečnou plochu s přístupem k slunečnímu záření. Panelům můžete také dodat samostatnou konstrukci nebo je umístit na sloupy.

  3. Fasáda: Fotovoltaické panely lze také umístit na fasádu budovy. Existují speciální solární panely, které jsou navrženy pro montáž na vertikální plochy. Umístění na fasádu může být vhodné zejména na budovách s vysokým slunečním osvitem.

3. Jak dlouho trvá instalace?

Doba instalace fotovoltaického systému se může lišit v závislosti na několika faktorech, včetně velikosti a složitosti systému, počasí, přístupnosti místa instalace a zkušeností týmu instalatérů. Zde je hrubý odhad časového rozpětí, které obvykle vyžaduje instalace fotovoltaického systému:

  1. Projektování a plánování: Tato fáze může trvat několik týdnů až měsíců, v závislosti na komplexitě projektu a rychlosti komunikace. Zahrnuje návrh systému, získání povolení a vyřízení případných dotací nebo státních podpor.

  2. Příprava místa: Před instalací panelů samotných je třeba připravit místo pro umístění panelů. To může zahrnovat úpravu střechy, instalaci nosných konstrukcí, přípravu elektrického připojení a další práce. Doba přípravy místa se liší v závislosti na konkrétních podmínkách. Běžně probíhá v rámci instalace panelů.

  3. Samotná instalace panelů: Instalace panelů samotných může trvat několik dní až několik týdnů, opět záleží na velikosti a složitosti systému. U běžných instalací trvá jeden až dva dny, dle střechy. Během této fáze jsou panely fyzicky připevněny na připravené místo a jsou provedeny elektrické připojení a propojení.

  4. Elektrické propojení a testování: Po instalaci panelů je třeba provést elektrické propojení mezi panely, regulátorem nabíjení a bateriemi nebo místní sítí. Následuje testování systému, aby se ověřilo, že vše funguje správně.

Celková doba instalace fotovoltaického systému může trvat obvykle několik týdnů až několik měsíců, v závislosti na výše uvedených faktorech. Je důležité spolupracovat s kvalifikovanými odborníky na instalaci, kteří zajistí správnou montáž a dodržení všech potřebných předpisů a norem.

My vám instalaci zajistíme do 4 měsíců!

4. Musí se panely nějak udržovat?

Fotovoltaické panely jsou přirozeně omývány deštěm, proto není nutné je speciálně čistit. I při dlouhodobé prašnosti jsou výrobní ztráty minimální. Ani sníh nezpůsobuje žádné potíže. Díky tomu, že je plocha panelů hladká, sníh se na nich dlouho neudrží a sám sjede. Výjimkou jsou panely, které jsou nainstalovány rovně – ty pak samočistící schopnost ztrácí a je třeba je udržovat.

5. Jaká je životnost fotovoltaických panelů?

Životnost fotovoltaických panelů se obvykle udává jako doba, po kterou mohou udržovat minimálně 80 % své původní výkonové kapacity. Průměrná životnost moderních fotovoltaických panelů se pohybuje mezi 15 až 30 lety. Nicméně mnoho panelů je schopno fungovat i déle než 30 let, a to i s mírným snížením výkonu.

Námi instalované panely mají životnost minimálně 25 let. 

Životnost panelů může být mnohem delší, zatím jsou technologie natolik mladé, že nám čas nedovolil je otestovat časem v praxi.

 

Napište nám o bezplatnou konzultaci

logo

Domů     Fotovoltaika     Servis     Reference     O nás     Dokumenty    Články    Jsme pojištěni    Kontakt    O cookies

fb inst     phone +420 725 555 333

On Solar energy s.r.o. | Příkopě 1047/17, Praha 1 - Staré město, 110 00 | IČ: 11813750 | Spisová značka: C 354753 vedená u Městského soudu v Praze